Ogrodzenie frontowe (palisada pozioma - bloczki łupane)

Ogrodzenie frontowe czyli wizytówka naszego domu…

Przymierzając się do wyboru ogrodzenia frontowego zazwyczaj największym problemem jest wybór jego rodzaju, wzoru czy koloru. Wbrew pozorom nie jest to łatwa decyzja. Często pozostawiana na sam koniec budowy jako jedna z ostatnich inwestycji, a to właśnie ogrodzenie frontowe będzie wizytówka naszego domu przez którą będziemy zapraszać do nas naszych gości. Ogrodzenie powinno współgrać z ogrodem oraz stylem w jakim wybudowany jest nasz domu. Ważne jest dobre rozplanowanie lokalizacji bramy wjazdowej, furtki czy furtki śmietnikowej. Zaplanowanie czy zrobić specjalne wygrodzenie miejsca na śmietnik czy nie będzie nam potrzebne. Ważną kwestą jest również wybór takiego ogrodzenia, aby nie przysparzało ono później problemów i nie wymagało pracy przy jego konserwacji. Ważnym aspektem przy podejmowaniu decyzji jest także oczywiście cena, ale należy pamiętać o tym, że takie ogrodzenie zazwyczaj stawiamy na kilkadziesiąt lat więc nie powinien to być czynnik decydujący.

Poniższy artykuł ma za zadanie nieco pomóc Państwu w podjęciu tej decyzji i przybliżyć nieco ewentualne możliwości.

 

  • Nowoczesne czy tradycyjne

To chyba jeden z głównych podziałów jeśli chodzi o ogrodzenia frontowe.

Jeśli decydujemy się na ogrodzenie w bardziej tradycyjnym wzorze to najczęściej wybór pada na klasyczną palisadę pionową. Wykonana najczęściej bądź z prętów bądź z profili zamkniętych. Można ją ozdobić grotami bądź delikatnym zdobieniem w środku. Pasuje ona do starszych domów bądź budowanych w klasycznym stylu. Doskonale odnajduje się w połączeniu z nowoczesnymi podmurówkami z bloczków łupanych. Dzięki szerokiej gamie kolorystycznej można stworzyć połączenie, które idealnie dopasuje się do naszego domu.

ogrodzenia pomorskie

ogrodzenia pomorskie

Ostatnio prawdziwym hitem wśród naszych klientów jest palisada pozioma. W ostatnich sezonach jest to zdecydowanie najczęściej wybierane ogrodzenie frontowe. Ma nowoczesną i lekką linie, doskonale nadaje się do nowo budowanych domów. Odstępy między poprzeczkami możemy dowolnie modyfikować dzięki czemu możemy stworzyć ogrodzenie, które będzie eksponować nasz ogród, bądź takie które zapewni nam nieco intymności. Palisada pozioma również doskonale pasuje do nowoczesnych systemów modułowych, bloczków łupanych czy też płyt prefabrykowanych.

ogrodzenia pomorskie

ogrodzenia pomorskie

ogrodzenia pomorskie

  • Jaką wybrać podmurówkę, a jakie słupki ??

Tutaj wybór nie jest już taki prosty. W ofercie znajduję się wiele elementów, które można wykorzystać przy wyborze ogrodzenia frontowego. Najczęściej wybieranymi są bloczki łupane bądź bloczki śrutowane. Dzięki szerokiej gamie kolorystycznej każdy jest w stanie dopasować rodzaj bloczka do ogrodzenia, które wybrał.

 

ogrodzenia pomorskie

Niezależnie od tego czy wybierzemy ogrodzenie klasyczne czy bardziej nowoczesne musimy zdecydować jeszcze czy bardziej odpowiadają nam słupki metalowe czy murowane. Jeżeli zależy nam aby nasze ogrodzenie było stosunkowo „lekkie” to lepiej sprawdzą się słupki metalowe, zajmują mniej miejsca i mniej przyciągają wzrok. Słupki murowane są bardziej reprezentatywne, „cięższe” i sprawiają, że ogrodzenie wygląda masywniej.

 

  • Kolor elementów metalowych

Tutaj sprawa wydaje się już dość prosta. Kolor przęseł, bram czy furtek najlepiej dopasować do elewacji lub do elementów wykończeniowych domu jak dach, okna czy drzwi wejściowe. Najczęściej wybieranym kolorem w ostatnim czasie jest kolor grafitowy (antracyt), ale w zależności od potrzeb można wybrać ogrodzenie pomalowane na niemal każdy kolor z palety RAL.

 

  • A może by tak nieco inaczej ….

Oczywiście pokazane wyżej możliwości to tylko najbardziej popularne opcje. Wygląd ogrodzenia i wybór użytych do jego budowy materiałów zależy tylko i wyłączie od nas i naszej koncepcji. Możemy równie dobrze wykorzystać przy ogrodzeniu frontowym panele ogrodzenie, siatkę czy ogrodzenie drewniane.

ogrodzenia pomorskie

 

Od czego zacząć……

Niezależnie od tego na jaki typ ogrodzenia się zdecydujemy, należy pamiętać o tym aby:

  • korzystać jedynie z dobrej jakości materiałów
  • korzystać z usług doświadczonych firm, które mogą nam udzielić gwarancję na swoje usługi.

Ogrodzenie frontowe to najważniejsza i najbardziej reprezentatywna część posesji. Jeśli zdecydujemy się na materiały słabszej jakości i będziemy szukać oszczędności to prawdopodobnie skończy się to poprawkami i wydawaniem kolejnych pieniędzy na doprowadzenie całości do stanu jaki sobie wymarzyliśmy. Jeśli mamy jakiekolwiek wątpliwości to najlepiej popytać znajomych, którzy tą inwestycje mają już za sobą lub firmę, która jest w stanie nam nieco pomóc w dokonaniu wyboru. Wbrew pozorom jest to decyzja nie mniej ważna, niż inne podejmowane podczas budowy domu. To właśnie ogrodzenie frontowe będzie pierwszą rzeczą, którą napotkają nasi goście zanim przekroczą próg naszego domu….