Automaty do bram …… luksus czy rzecz niezbędna 

automaty do bram

W dzisiejszych czasach wyposażenie bramy w odpowiedni automat przestaje być już luksusem zarezerwowanym tylko dla nielicznych. Automaty do bram bardzo ułatwiają nam życie i często zaczynają być rzeczą niemal niezbędną.

Czołowe firmy znacząco poszerzyły swoje oferty dodając szeroką gamę nowych modeli. Dzięki temu każdy klient jest w stanie dobrać odpowiedni rodzaj automatu do swoich potrzeb. Koszt założenia automatyki do bramy stał się jednocześnie stosunkowo niski w porównaniu do kosztu całej inwestycji jaką jest wymiana ogrodzenia frontowego.

Przy wyborze odpowiedniej dla nas automatyki musimy zwrócić uwagę na kilka ważnych aspektów:

Jaki producent naszego automatu

W chwili obecnej wybór automatu nie jest tak prosty jak mógłby się wydawać na pierwszy rzut oka. Na rynku pojawiło się wiele firm, które oferują automaty w niskich cenach. Powinniśmy jednak pamiętać, że automat ma służyć nam bezawaryjnie przez wiele lat. Decydując się na zakup automatyki do bramy musimy skupić się na firmach, które zagwarantują nam odpowiednią jakość. Renomowany producent zapewni nam odpowiednią gwarancję, intuicyjną obsługę oraz w razie potrzeby dostęp do części zamiennych. Często mniej znani producenci bądź najniższe modele znanych firm (często dostępne w marketach budowlanych) tworzone są przy użyciu gorszej jakości podzespołów. Cechują się one oczywiście niższą ceną, ale co za tym idzie także krótszą żywotnością i dużo mniejszą funkcjonalnością. Biorąc pod uwagę fakt, że taką inwestycję planujemy na kilka/kilkanaście lat warto dołożyć często te 20% – 30% ceny i cieszyć się najwyższą jakością i komfortem użytkowania przez taki okres. Dużo firm oferuje ponadto przedłużenie gwarancji z standardowych 2 lat do np. 5 lat. Jest to bardzo ciekawa opcja dzięki której za dopłatą najczęściej ok. 100-150 zł możemy wydłużyć okres gwarancji automatu wartego ok. 2000 zł o 2-3 lata. Wiodącymi producentami automatów do bram są Nice oraz FAAC, dlatego naszym klientom oferujemy głównie modele tych dwóch firm.

– Model i parametry

Każda licząca się firma ma w swojej ofercie przynajmniej kilka modeli automatów do danego typu bramy. Rynek automatyki tak samo jak każdy inny cały czas się rozwija. Często będziemy wybierać między starszymi modelami, które mają w swoim wnętrzu płyty centralne opierające się na starych rozwiązaniach, a nowszymi, które są dużo prostsze w obsłudze i oferują dużo więcej możliwości. Dobrze jest porównać dwa/trzy modele przed zakupem i dopasować wybór automatu do naszych potrzeb. Warto również wziąć pod uwagę kompatybilność z innymi urządzeniami jak choćby automat do bramy garażowej czy wideodomofon.

Oprócz wyboru firmy i modelu bardzo ważnym parametrem, na który musimy zwrócić uwagę jest moc automatu. Automaty należy dobierać do bramy względem jej wagi. Podstawowe modele przeważnie dedykowane są dla bram o wadze do 400 kg. Przy wyborze modelu warto przyjąć ~ 30% zapas mocy tak, aby automat nie musiał pracować ciągle na maksymalnych obrotach. Jeżeli mamy dużą, masywną bramę lepiej wybierzmy mocniejszy model do 600 kg czy nawet 800 kg.

– Odpowiedni montaż automatu

Kolejną bardzo ważną rzeczą jest to kto zamontuje i podłączy nasz automat. Możemy zamontować automat samemu lub zlecić jego montaż profesjonalnej firmie. Jeśli zdecydujemy się sami podłączyć nasz automat zaoszczędzimy oczywiście na kosztach, ale musimy liczyć się z tym, że stracimy gwarancję. Wielu producentów w chwili obecnej zastrzega sobie w warunkach gwarancji, że montaż musi być wykonany przez uprawnionych instalatorów. Zlecenie montażu firmie także nie daje nam pewności, że zachowamy naszą gwarancję. Musimy się upewnić czy firma posiada odpowiednie certyfikaty czy licencje ponieważ bez tego w oczach producenta montaż nie będzie spełniał warunków gwarancji. Warto więc zastanowić się nad tym czy zaoszczędzenie często niewielkiej kwoty warte jest utraty gwarancji naszego automatu.